کشور برای مقابله با آنفولانزای مرغی آمادگی دارد؟

کشور برای مقابله با آنفولانزای مرغی آمادگی دارد؟
شیوع آنفولانزای مرغی در سال گذشته، خسارات میلیاردی به مرغداران وارد کرد، به همین دلیل ارتقای سطح آمادگی و تدابیر پیشگیرانه در این خصوص اجتناب ناپذیر است.

به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، بدون تردید،گوشت سفید و به خصوص مرغ، سهم پر رنگی در سفره غذایی ایرانیان ایفا می‌کند.

قیمت  مناسب تر مرغ در مقایسه با ماهی و گوشت قرمز و سهولت خرید و تهیه آن در مقایسه با اقلام اشاره شده (گوشت قرمز و ماهی) برای اقشار متوسط و ضعیف جامعه، ضریب مصرف این محصول را در سالیان اخیر به میزان قابل توجهی افزایش داده است.

سال 95 را می توان یکی از بحرانی ترین مقاطع زمانی فعالیت مرغداری ها در کشور و برخی از شهرستان هایی که به تولید مرغ شهره هستند، نام نهاد.

معدوم سازی نیمی از مرغ ها به روشنی عمق و میزان خسارات وارده به این محصول را به تصویر می‌کشد و در این میان کم نبودند مرغدارانی که به دلیل تحمیل خسارات ناشی از آنفولانزای فوق حاد پرندگان با چک های برگشتی متعدد و ادامه دار مواجه شدند و به تعبیر برخی از مرغداران با وجود گذشت یکسال از آن روزهای بحرانی ، هنوز نتوانسته اند چاله های مالی حفر شده در آن مقطع را پر نمایند و به نوعی همچنان با خسارات مالی آن دوران، دست و پنجه نرم می‌کنند.

اگرچه چندی پیش، علیرضا رفیعی پور، رییس دامپزشکی کشور در نشست خبری خود از عدم ارسال هیچ‌گونه گزارشی در خصوص مشاهده نمونه آنفولانزای مرغی خبر داد، اما به احتمال بسیار قوی، فعالان این حوزه و این مقام مسوول خود نیز به این واقعیت واقف است که هیچ‌گونه تضمینی برای پایدار بودن وضعیت موجود، وجود ندارد و بعید نیست ویروس عامل بیماری این عارضه (H1 N1)، در ماه ها و هفته های آتی قد علم کند و وضعیت آن‌چنان بحرانی شود که موضوع مذکور نه در سطح شبکه بهداشت و درمان شهرستان ها یا استان و ادارات دامپزشکی، بلکه در شورای تامین مناطِقِ در معرض این بیماری مطرح شود.

نمونه و مصداق بارز این وضعیت بحرانی، در سال گذشته و در شهرستان ملارد به عنوان یکی از کانون های اصلی تولید مرغ و تخم مرغدر استان تهران، تجربه شد و جلسات پیاپی شورای تامین این شهرستان به عنوان یکی از حساس ترین و مهم ترین جلسات نماینده عالی دولت در سطح شهرستان،گواهی است بر این ادعا که در صورت بروز این بیماری، سرعت انتشار آن به میزانی شتابان خواهد بود که حتی ورود نهادها و دستگاه های امنیتی را ناگزیر می سازد.

نظرات متعددی در خصوص مقابله و مبارزه با این بیماری در محافل رسمی و غیررسمی و گاهی خصوصی و عمومی مطرح می شود.

برخی معتقدند که  پیشگیری قطعی با این بیماری ناممکن است و در صورت رعایت اصول و موارد بهداشتی تا حدودی می‌توان ضریب و ریسکِ این بیماری را کاهش داد که البته  آمادگی دستگاه های ذی‌ربط همچون دامپزشکی برای مقابله با این بیماری و میزان پیشگیری مؤثر در قبال این عارضه کافی به نظر نمی سد.

بروز بیماری مذکور در برخی از کشورهای غربی و اروپایی که در حوزه بهداشت و درمان و دامپزشکی مدعی و صاحب نام هستند، صحت این ادعا را که پیشگیری و مقابله قطعیِ این بیماری امکان پذیر نیست را تا حدودی قابل هضم می‌کند.

تشکیل ستادهای آنفولانزا در سه سطح ملی، استانی و شهرستانی و برگزاری نشست های تخصصی و آموزشی برای کاهش ضریب احتمال بروز این عارضه و کنترل و مهار حداکثری خساراتی که شاید در هفته و ماه های آتی با آن مواجه شویم، خبری نوید بخش  به شمار می رود که تا حدودی می تواند تامین سطحی از آمادگی را به اذهان متبادر سازد، اما تجربیات تلخ سال های 94 ،95 و البته شیوع وسیع این بیماری در برخی از کشورهای جهان به گواه آمار موجود ، همچنان هراس از بروز این عارضه و تحمیل خسارات نجومی را در افکار عمومی واذهان فعالان این عرصه، زنده نگه می دارد.

تبعات اقتصادی آنفولانزای مرغی، سفره های مردم را تهدید می‌کند

احمد معماری، یکی از کارشناسان صنعت پرورش طیور با اشاره به ناکارآمد بودن روش ها و رویکرد دامپزشکی در قبال بیماری مذکور، بیان می‌کند: اولویت دامپزشکی باید بر پیشگیری استوار باشد و نه معدوم سازی که این امر با پایش به موقع و اجرای دقیق پروتکل های نظارتی و قرنطینه محقق خواهد شد.

به اعتقاد وی شیوع این عارضه در بسیاری از کشورها بروز پیدا می‌کند اما عمق خسارات قابل مقایسه با حجم خسارات ناشی از این عارضه در ایران نیست.

یکی از موضوعاتی که در سال گذشته از سوی برخی مسوولان و مرغداران مطرح شد، به عدم پوشش بیمه ای مناسب مرغداری ها در قبال این بیماری معطوف می شد، بنابراین باعنایت به خسارات سنگینی که به مرغداران تحمیل می شود،گاهی مقاومت هایی در ارتباط با معدوم سازی طیور بیمار مشاهده شده که این موضوع فرآیند عادی مقابله با این عارضه را دشوار می سازد، که البته دستگاه های ذی‌ربط هیچ‌گونه مسامحه ای در این خصوص (معدوم سازی) نداشته اند و با عنایت به ضریب شیوع این بیماری در صورت مشاهده با جدیت تمام، نهادهای مربوطه، ورود خواهند کرد.

اما تسهیل و تقویت حمایت های بیمه ای در کاهش خسارات تحمیلی به مرغداران و دغدغه های اقتصادی که در پی بروز این بیماری، برای فعالان این عرصه ایجاد می شود، بی تاثیر نخواهد بود که این موضوع با بازبینی در برخی ضوابط و فهم مشترک هر چه بیشتر نسبت به این موضوع محقق خواهد شد.

به هر ترتیب با توجه به افزایش احتمال و ضریب شیوع این عارضه در نیمه دوم سال (در پی کاهش دمای هوا )، انتظار می رود تدابیر مقتضی، شایسته تر از گذشته در ارتباط با مؤلفه های پیشگیرانه و مقابله و برخورد (در صورت بروز عارضه) اندیشیده شود که با تحقق این امر، علاوه بر حصول اطمینان خاطر هر چه بیشتر در عرصه سلامت و بهداشت عمومی ، شاهد کاهشِ بارِ خسارات اقتصادی این عارضه به مرغداران و ثبات هر چه بیشتر بازار در نرخ مرغ و تخم مرغ خواهیم بود.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

خوراک دام و طیور

نام محصول قیمت روز گذشته
جو امیرآباد زودبارشو 30 مهر 1396940 توماننمودار جو امیرآباد زودبارشو
جو نوشهر 30 مهر 1396950 توماننمودار جو نوشهر
ذرت اکراین 29 مهر 1396910 توماننمودار ذرت اکراین
ذرت امیر آباد 30 مهر 1396915 توماننمودار ذرت امیر آباد
ذرت برزیل دیربارشو 30 مهر 1396890 توماننمودار ذرت برزیل دیربارشو
ذرت برزیل زودبارشو 30 مهر 1396920 توماننمودار ذرت برزیل زودبارشو
ذرت روس 19 مهر 1396895 توماننمودار ذرت روس
سویا پلت آرژانتین 30 مهر 13961,710 توماننمودار سویا پلت آرژانتین
سویا پلت برزیل 30 مهر 13961,660 توماننمودار سویا پلت برزیل
سویا طلای سفید 30 مهر 13961,690 توماننمودار سویا طلای سفید
سویا کلهر کرمانشاه 30 مهر 13961,635 توماننمودار سویا کلهر کرمانشاه
سویا کلهرامام 30 مهر 13961,615 توماننمودار سویا کلهرامام
سویا ناب دانه 30 مهر 13961,650 توماننمودار سویا ناب دانه
فول فت کرمانشاه 23 مهر 13961,760 توماننمودار فول فت کرمانشاه