شکایت مرغداران یزدی از بی‌ثباتی قیمت خوراک طیور و جوجه یک‌روزه

شکایت مرغداران یزدی از بی‌ثباتی قیمت خوراک طیور و جوجه یک‌روزه
معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان یزد گفت: گرانی خوراک دام (طیور و دام)، کمبود تسهیلات سرمایه در گردش در واحدهای تولیدی، نوسان قیمت گوشت مرغ در کشور، افزایش چندبرابری تعرفه بیمه جوجه‌های گوشتی در برابر پرداخت غرامت به مرغداران و... از مشکلات پیش

نادر سلیم  در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا با اشاره به فعالیت یک‌هزار و ۱۳۰ واحد پرورش طیور در استان افزود: سالانه بیش از ۳۰ میلیون قطعه جوجه‌ریزی گوشتی در استان صورت می‌گیرد که ۵۶ هزار تن گوشت مرغ تولید می‌شود.

وی عنوان کرد: روزانه ۱۴۵ تن گوشت مرغ در استان یزد تولید می‌شود که ۵۰ درصد آن در استان به مصرف می‌رسد و ۵۰ درصد دیگر به استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، جنوب کرمان و فارس فرستاده می‌شود.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان یزد با اشاره به اجرای طرح کاهش وزن و سن کشتار مرغ گوشتی در استان یزد، ادامه داد: در زمینه اجرای این طرح در استان، چند جلسه همایش و کارگاه‌های آموزشی با حضور نمایندگان معاونت امور دام استان، اداره‌کل دامپزشکی، اتحادیه مرغداران و دانشگاه علوم پزشکی برای هماهنگی‌های بیشتر و نیز آشنایی مرغداران و تعاونی‌های مرغداری استان با مزایای تولید مرغ سایز برگزار شده است.

وی اضافه کرد: برای اجرای هرچه بهتر طرح کاهش وزن و سن کشتار مرغ گوشتی، یکی از چهار کشتارگاه مرغ گوشتی استان را به سیستم سورت‌بندی و تونل انجماد برای کشتار مرغ سایز و نیز تشویق پرورش‌دهندگان مرغ کم‌وزن مرغ تولیدی آنان بدون نوبت در کشتارگاه، کشتار و مبلغ مرغ نیز ۱۵ روزه پرداخت می‌شود.

به گفته معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان یزد، در حال حاضر در سطح استان تبلیغات زیادی برای مصرف مرغ کم‌وزن و نیز در بیش از ۱۰ مرکز فروشگاه زنجیره‌ای با بسته‌بندی جدید مرغ سایز در حال عرضه است.

سلیم با بیان اینکه بیشتر مرغداران از اجرای طرج کاهش سن و وزن کشتار مرغ گوشتی رضایت دارند، یادآور شد: برخی مرغداران از بی‌ثباتی قیمت خوراک طیور و جوجه یک‌روزه شکایت دارند که این مسئله باید در سطح وزارتخانه تصمیم‌گیری شود؛ برای مثال قیمت کنجاله سویا یک‌شبه بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ تومان تفاوت قیمت پیدا می‌کند.

وی با اشاره به رتبه نخست استان یزد در تولید گوشت و تخم بلدرچین در کشور، تأکید کرد: سالانه دوهزار و ۶۰۰ تن گوشت بلدرچین در یزد تولید می‌شود که علاوه بر مصرف داخلی استان، به سایر استان‌های کشور و کشورهای حوزه خلیج فارس نیز صادر می‌شود.

به گفته سلیم، نخستین زنجیره کامل تولید و پرورش بلدرچین که شامل بلدرچین مادر و کشتارگاه و بسته‌بندی و... می‌شود، در استان یزد قرار دارد.

وی با اشاره به تولید سالانه ۱۹ هزار تن تخم‌مرغ در استان اظهار داشت: از این میزان تولید، علاوه بر مصرف داخلی، بیش از ۵۰ درصد آن به استان‌های تهران، کرمان و فارس ارسال می‌شود.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان یزد خاطرنشان کرد: برنامه سازمان در زمینه تخم‌مرغ، افزایش کیفیت پوسته و داخل تخم‌مرغ از طریق اصلاح فرمول‌های غذایی و اضافه کردن پروبیوتیک‌ها است.

سلیم با بیان اینکه در استان ۴۵ هزار کندو وجود دارد، گفت: از این میزان کندو، سالانه ۲۱۵ تن عسل در استان تولید می‌شود.

وی بیان کرد: در حال حاضر در استان یزد حدود ۶۰۰ نفر به فعالیت زنبورداری می‌پردازند و دو شرکت تعاونی زنبورداران هم در استان فعالیت دارند. با توجه به اینکه استان یزد جزو مناطق خشک کشور به‌شمار می‌رود و مراتع فقیری دارد، به همین خاطر زنبورها در زمستان به مناطق جنوب کشور و در تابستان به شمال استان مانند فارس و اصفهان کوچ می‌کنند.

سلیم در پایان گرانی خوراک دام (طیور و دام)، کمبود تسهیلات سرمایه در گردش در واحدهای تولیدی، نوسان قیمت گوشت مرغ در کشور، افزایش چندبرابری تعرفه بیمه جوجه‌های گوشتی در برابر پرداخت غرامت به مرغداران و... را از مشکلات پیش روی دامداران استان یزد اعلام کرد./

منبع : ایانا

دام و طیور
نام محصول قیمت روز گذشته
جو امیرآباد زودبارشو 6 خرداد 1396905 توماننمودار جو امیرآباد زودبارشو
جو بندر امام زودبارشو 6 خرداد 1396865 توماننمودار جو بندر امام زودبارشو
ذرت اکراین دیربارشو 6 خرداد 1396835 توماننمودار ذرت اکراین دیربارشو
ذرت امیر آباد 6 خرداد 1396830 توماننمودار ذرت امیر آباد
ذرت برزیل دیربارشو 6 خرداد 1396935 توماننمودار ذرت برزیل دیربارشو
ذرت برزیل زودبارشو 26 اردیبهشت 1396775 توماننمودار ذرت برزیل زودبارشو
ذرت روس 3 خرداد 1396835 توماننمودار ذرت روس
سویا اکسدانه 6 خرداد 13961,555 توماننمودار سویا اکسدانه
سویا برزیل 6 خرداد 13961,460 توماننمودار سویا برزیل
سویا پلت آرژانتین 6 خرداد 13961,515 توماننمودار سویا پلت آرژانتین
سویا خاوردشت 6 خرداد 13961,525 توماننمودار سویا خاوردشت
سویا طلای سفید 6 خرداد 13961,500 توماننمودار سویا طلای سفید
سویا کلهر کرمانشاه 6 خرداد 13961,445 توماننمودار سویا کلهر کرمانشاه
سویا کلهرامام 6 خرداد 13961,405 توماننمودار سویا کلهرامام
سویا ناب دانه 6 خرداد 13961,495 توماننمودار سویا ناب دانه
فول فت کرمانشاه 6 خرداد 13961,815 توماننمودار فول فت کرمانشاه
دام و طیور
نام محصول قیمت روز گذشته
جوجه پلاس 6 خرداد 13962,250 توماننمودار جوجه  پلاس
جوجه راس 6 خرداد 13962,350 توماننمودار جوجه راس
جوجه کاب 6 خرداد 13962,150 توماننمودار جوجه کاب

اخبار مرتبط