تعیین جنسیت جنین در تخم‌مرغ با تکنیک جدید

تعیین جنسیت جنین در تخم‌مرغ با تکنیک جدید
در یک تحقیقات، 380 تخم‌مرغ با تکنیک جدید بررسی شد که در 93 درصد به صورت کاملاً درست، جنسیت جنین تشخیص داده شد.

به گزارش خبرنگار گروه دانستنی‌های خبرگزاری فارس، برای صنایع بزرگ که در زمینه تولید گوشت سفید فعالیت می‌کنند، تولد جوجه‌های مونث اهمیت بسیار زیادی دارد و به عبارت دیگر مرغ برای این مراکز، فواید بیشتری نسبت به خروس دارد.

همین مسئله باعث شده است زمانی که بسیاری از جوجه‌ها با جنسیت مذکور سر از تخم بیرون می‌آورند، از فرآیند صنعتی خارج شوند و برای مصارف دیگر مورد استفاده قرار گیرند. به هر حال،‌ محققان با یک تکنیک ساده و ارزان توانستند جنسیت جوجه را پیش از تولد و زمانی که هنوز داخل تخم به سر می‌برد، شناسایی کنند.

فناوری جدید در این زمینه بر اساس یک بررسی علمی با مدیریت «روبرتا گالی» از دانشگاه TU Dresden آلمان به نتیجه رسید و البته در آن محققان دانشگاه ویلنیوس لیتوانی هم حضور داشتند.

 

دانشمندان در بررسی خود تخم مرغ‌های مورد نظر خود را به مدت چهار روز در محوطه‌ای قرار دادند که نور قرمزرنگ لیزر به نزدیکی پوست آنها می‌تابید. این اتفاق باعث شد خون جنین در معرض نور فلورسنت قرار بگیرد.

با تحلیل‌های دقیق صورت گرفته از طریق میزان مشخصی از نور فلورسنت که به تخم مرغ‌ها تابیده شد، دانشمندان توانستند دریابند جنین داخل تخم در نهایت به خروس تبدیل می‌شود یا مرغ.

در این بررسی 380 تخم‌مرغ به کار گرفته شدند و تکنیک مذکور در 93 درصد موارد به صورت کاملاً درست، جنسیت جنین را تشخیص داد.

منبع : فارس

دام و طیور
نام محصول قیمت روز گذشته
جوجه پلاس 6 خرداد 13962,250 توماننمودار جوجه  پلاس
جوجه راس 6 خرداد 13962,350 توماننمودار جوجه راس
جوجه کاب 6 خرداد 13962,150 توماننمودار جوجه کاب

اخبار مرتبط