معدوم‌سازی مرغ به واسطه آنفلوآنزا تخم‌مرغ را گران کرد

معدوم‌سازی مرغ به واسطه آنفلوآنزا تخم‌مرغ را گران کرد
نماینده بخش خصوصی تولیدکنندگان استان تهران، از علت بالا رفتن قیمت تخم‌مرغ در مغازه‌ها پرده‌برداری کرد.

رئیس هیأت‌مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار تهران در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا با اعلام این خبر گفت:‌ متأسفانه شیوع آنفلوآنزا موجب معدوم کردن حداقل پنج میلیون قطعه مرغ شد.

ناصر نبی‌پور با اشاره به اینکه تمام واحدهای آلوده تخم‌گذار بودند، افزود: بنابراین علاوه بر اینکه تولید این محصول کاهش یافت، تخم‌مرغ‌های تولیدشده تا شعاع سه کیلومتری کانون بیماری نیز به قرنطینه می‌رود.

به گفته وی، همین عامل، دست‌آویزی برای دلال‌ها و واسطه‌ها شده تا با این بهانه، تخم‌مرغ موجود در بازار را گران کنند. این در حالی است که قیمت محصول مورد نظر در مرغداری، تغییر محسوسی نداشته و تقریباً چهارهزار و ۲۰۰ تومان در هر کیلوگرم به فروش می‌رسد، اما نرخ تعیین شده توسط کارشناسان وزارت جهاد کشاورزی، از حدود دو سال پیش چهارهزار و ۲۵۰ تومان بوده است.

رئیس هیأت‌مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار تهران با بیان اینکه تولیدکنندگان چند سالی است که این محصول را با ۴۰۰ تا ۵۰۰ تومان ضرر در هر کیلوگرم به فروش می‌رسانند، عنوان کرد: چند روز که دلار بالا رفت، قیمت ماشین‌آلات مربوط به این صنعت نیز سیر صعودی گرفت و از هیچ نهادی صدای اعتراض برنخاست، اما به محض گران شدن محصولی مانند تخم‌مرغ به اندازه ۱۰۰ یا ۲۰۰ تومان در کیلو، تمام رسانه‌ها به صف می‌شوند تا جلوی آن را بگیرند. البته اگر گرانی با بهانه‌های واهی باشد، باید با آن مقاومت کرد، اما وقتی علت بالا رفتن قیمت، رسیدن مرغدار به حق واقعی خود به‌شمار رود، دیگر اعتراض، معنایی ندارد.

نبی‌پور در پایان با انتقاد از تعداد مجوز بهره‌برداری مرغ تخم‌گذار، اظهار داشت: طی چند سال اخیر، آنقدر واحدهای تولیدی تخم‌گذار افزایش یافته که به‌نظر می‌رسد برای تامین تخم‌مرغ کل خاورمیانه کافی باشد. به همین دلیل، تنها با معدوم‌سازی و خسارت دیدن همکاران در سطحی وسیع، شاید قیمت این محصول برای دیگر واحدها کمی افزایش یابد./

منبع : ایانا